[ALEGERI 2024] Opțiunile de vot pro-europene sau eurosceptice la alegerile pentru Parlamentul European din 2024

Scris de Redacție
196 vizualizari

Alegerile pentru Parlamentul European din 2024 reprezintă o oportunitate importantă pentru alegătorii români de a-și alege reprezentanții care vor decide viitorul relației României cu Uniunea Europeană. Aceste alegeri oferă o gamă largă de opțiuni, de la formațiuni pro-europene, care sprijină integrarea continuă a României în UE, la partide eurosceptice, care propun o reevaluare a acestei relații.

Pe buletinul de vot, găsim mai multe formațiuni și alianțe electorale, după cum urmează:

Poziția 1 pe Buletinul de Vot: Alianța Electorală PSD-PNL

  1. Tudose Mihai (PSD)
  2. Bogdan Rareș (PNL)
  3. Firea Gabriela (PSD)
  4. Motreanu Dan (PNL)
  5. Manda Claudiu (PSD)
  6. Vălean Adina (PNL)
  7. Negrescu Victor (PSD)
  8. Dîncu Vasile (PSD)
  9. Buda Daniel (PNL)
  10. Grapini Maria (PSD)
  11. Cârciu Gheorghe (PSD)
  12. Mureșan Siegfried (PNL)
  13. Benea Dragoș (PSD)
  14. Hava Mircea (PNL)
  15. Nica Dan (PSD)
  16. Falcă Gheorghe (PNL)
  17. Mușoiu Ștefan (PSD)
  18. Mînzatu Roxana (PSD)
  19. Popescu Virgil (PNL)
  20. Cristea Andi-Lucian (PSD)
  21. Muraru Alexandru (PNL)
  22. Bică Andra (PSD)
  23. Mareș Mara (PNL)
  24. Ivancia Mihaela (PSD)
  25. Nicolae Irinela (PSD)
  26. Voicu Dorin (PNL)
  27. Epure Alexandru-Ciprian (PNL)
  28. Blănari Larisa (PSD)
  29. Sălăgeanu Florian-Valeriu (PSD)
  30. Oprea Octavian (PNL)
  31. Togănel Mara-Cristina (PNL)
  32. Țambă Alin-Adam (PSD)
  33. Catană Daniel-Claudiu (PSD)
  34. Murg Elena-Ioana (PNL)
  35. Stavarache Valentin-Constantin (PNL)
  36. Popa Daniela (PSD)
  37. Căciulă Mădălin-Claudiu (PSD)
  38. Surdu Daniel-George (PNL)
  39. Caplea Doru (PNL)
  40. Șerban Ștefania-Roxana (PSD)
  41. Iordache Monica-Maria (PNL)
  42. Lazăr Dorina-Mădălina (PSD)
  43. Deaconu Alexandru-Ștefan (PNL)

Poziția 2 pe Buletinul de Vot: Partidul S.O.S. România

  1. Iovanovici Șoșoacă Diana
  2. Lazarus Luis-Valentin
  3. Marin Ștefănel-Dan
  4. Tomașeschi Sava Dragomir
  5. Cîmpianu Andreea-Petronela
  6. Costache Marin
  7. Bobei Victor-Horia
  8. Stancovici Cristian
  9. Windischhofer Mihaela-Maria
  10. Tîrziu Luana
  11. Simuț Glad
  12. Bellantoni Amalia
  13. Țulugea Danil
  14. Țiu Mihai-Adrian
  15. Nicula Florian-Alexandru
  16. Alexandrescu Ingrid-Elena
  17. Pascalini Nini-Alexandru
  18. Băla Silvestru-Rădăuți
  19. Iordăchiță Gabriela-Violeta
  20. Tudor Marius-Lucian
  21. Ion Nicolae
  22. Vasiliu Carmen
  23. Kiss Dan-Mihai
  24. Florescu Gabriel
  25. Gheorghe Livia-Tatiana
  26. Gheorghe Daniel-Paul-Romeo
  27. Rădăcină Felicia
  28. Pusok Ferenc
  29. Axmann Daniel
  30. Albu Maria
  31. Lupașcu Ovidia-Ileana
  32. Reclaru Simona-Manuela
  33. Grapă Elena
  34. Dinu Mihai Adrian
  35. Ghinescu Ion
  36. Iftimie Sorina
  37. Iosif Marin
  38. Constantinescu Adrian
  39. Deac Vasile
  40. Șerbănescu Roxana-Maria
  41. Iuga Nicolae
  42. Nane Aurel
  43. Dănilă Ionuț-Alexandru

Poziția 3 pe Buletinul de Vot: Uniunea Salvați România, Partidul Mișcarea Populară și Forța Dreptei (ADU)

  1. Barna Dan (USR)
  2. Voiculescu Vlad (USR)
  3. Tomac Eugen (PMP)
  4. Botoș Vlad-Marius (USR)
  5. Prună Cristina (USR)
  6. Alexandru Violeta (Forța Dreptei)
  7. Mihai Mihail-Radu (USR)
  8. Atanasiu Corina (USR)
  9. Cristian Adriana (USR)
  10. Simionca Ionuț (PMP)
  11. Dancă Ionel (Forța Dreptei)
  12. Gima George (USR)
  13. Stoian Teodora (USR)
  14. Bozianu Nicoleta-Cătălina (PMP)
  15. Chira Claudiu-Martin (Forța Dreptei)
  16. Goga Ramona-Ioana (USR)
  17. Gîrbea Alina-Roxana (USR)
  18. Andronache Marian (PMP)
  19. Boaghi Leonid (Forța Dreptei)
  20. Drăghici Geta-Daniela (USR)
  21. Totti Alina (USR)
  22. Pescar Radu-Mircea (PMP)
  23. Nagy Vasile (Forța Dreptei)
  24. Șvab Nicolae-Mihai (USR)
  25. Mateescu Emilia (USR)
  26. Todoran Adrian-Mihăiță (PMP)
  27. Potec Nicolae-Petrișor (Forța Dreptei)
  28. Belu Ion (USR)
  29. Ferguson Gabriela (USR)
  30. Palaz Claudiu-Iorga (PMP)
  31. Csordaș Ștefan (Forța Dreptei)
  32. Hang Ana-Lucia (USR)
  33. Pop Dan-Adrian (USR)
  34. Dugulescu Ligia-Iunia (PMP)
  35. Pușcaș Ionel (Forța Dreptei)
  36. Judele Ștefan-Lucian (USR)
  37. Bercea Raluca-Mihaela (USR)
  38. Davițoiu Nicolae (PMP)
  39. Ion Ștefan (Forța Dreptei)
  40. Alexandru Ionuț-Ciprian (USR)
  41. Chirica Andrei (USR)
  42. Simionescu Mihai (PMP)
  43. Stoica Ionuț (Forța Dreptei)

Poziția 4 pe Buletinul de Vot: Alianța România Socialistă

  1. Stanciu Lucia (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  2. Ionescu Constantin (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  3. Mănoiu Remus-Florin (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  4. Ionescu Adrian-Virgil (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  5. Roșu Liviu-Aurelian (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  6. Neacșu Radu-Marius (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  7. Mitrofan Liviu (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  8. Zbăganu Gheorghiță (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  9. Pitea Ștefan (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  10. Pană Diana-Andreea (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  11. Puricel George-Emil (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  12. Scarlet Neguța (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  13. Melinte Lucia (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  14. Roșu Lucian (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  15. Stanciu Dumitru (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  16. Ioana Ion-Florin (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  17. Lazu Andreea (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  18. Nedelcu Petre (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  19. Necula Constandin (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  20. Rotaru Gheorghe (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  21. Ionescu Elena (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  22. Antohi Marta (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  23. Dumitrache Carmen-Elena (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  24. Sancu Cristina-Catița (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  25. Grădiștean Gheorghe (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  26. Giurea Georgeta (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  27. Popescu Petre (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  28. Oiță Constantin (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  29. Iosif Viorel-Cosmin (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  30. Dima Costel (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  31. Dicu Ion (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  32. Boștinescu-Bărăscu Ana (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  33. Marinescu Nicolae (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  34. Scurtu Filofteia (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  35. Tavșance Paul-Valeriu (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  36. Răducu Ioan (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  37. Iosif Nicolae (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  38. Sandu Constantin-Liviu (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  39. Rotaru Ilie (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  40. Golea Dorina (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  41. Arsenioiu Stan-Gheorghe (PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT MUNCITORESC)
  42. Dumitrache Daniel (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)
  43. Țicleanu Elena-Mădălina (PARTIDUL SOCIAL ROMÂNESC)

Poziția 5 pe Buletinul de Vot: Alianța AUR

  1. Terheș Cristian-Vasile (PARTIDUL NAȚIONAL CREȘTIN ROMÂN)
  2. Târziu Claudiu-Richard (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  3. Piperea Gheorghe (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  4. Teodorescu Maria-Georgiana (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  5. Axinia Adrian-George (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  6. Sturdza Șerban-Dimitrie (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  7. Dumitrescu Cristina-Gabriella (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  8. Gherasim Laura (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  9. Vlahu Nicolae (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  10. Neamțu George-Mihail (PARTIDUL ROMÂNIA RENAȘTE)
  11. Costea Peter (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  12. Popa Ioan-Aurelian (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  13. Tanasă Dan (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  14. Gurlui Silviu-Octavian (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  15. Dascălu Cristina-Emanuela (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  16. Biro Daniel-Răzvan (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  17. Năstăsoiu Elena-Viorica (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  18. Iagăr Monica (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  19. Mancaș Nicușor-Cristian (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  20. Grosu Veronica (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  21. Fițiu Avram (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  22. Doboș Elena (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  23. Baltasiu Radu (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  24. Nicolescu Maria-Lăcrămioara (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  25. Dragoman Dragoș-Dumitru (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  26. Foris Tiberiu (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  27. Mitrea Dumitrina (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  28. Costea Paul-Cătălin (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  29. Corendea Cosmin-Ioan (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  30. Gomboș Svetlana (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  31. Gheorghiu Alin-George (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  32. Macarie Oana-Maria-Cătălina (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  33. Natea Liviu-Adrian (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  34. Vîlcu Selena-Gabriela (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  35. Irindea Mirela-Daniela (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  36. Păucean Fernandes-Luminița (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  37. Lovin Ramona (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  38. Spînu Sebastian (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  39. Andrușceac Antonio (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  40. Akkaya Felicia (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  41. Dămureanu Ringo (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  42. Radu Fabian-Cristian (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)
  43. Iosub Cosmin-Teodor (ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR)

Poziția 6 pe Buletinul de Vot: Alternativa Dreaptă

  1. Mîrza Adela-Dorina (Alternativa Dreaptă)
  2. Guță Horațiu-Nicolae (Alternativa Dreaptă)
  3. Păduraru Mihăiță-Victoraș (Alternativa Dreaptă)
  4. Filip Iulia-Mihaela (Alternativa Dreaptă)
  5. Ochiș Karina-Adriana (Alternativa Dreaptă)
  6. Purcăruș Gabriel (Alternativa Dreaptă)
  7. Uncu Daniel-Marian (Alternativa Dreaptă)
  8. Cernescu Cristian (Alternativa Dreaptă)
  9. Licxandru Valentin (Alternativa Dreaptă)
  10. Radu Alexandru Marian (Alternativa Dreaptă)
  11. Șomlea Vasile-Florin (Alternativa Dreaptă)
  12. Mazăre Livia-Dorina (Alternativa Dreaptă)
  13. Floroaei Anișoara (Alternativa Dreaptă)
  14. Galea Cristian-Aurel (Alternativa Dreaptă)
  15. Șerbu Alexandru (Alternativa Dreaptă)
  16. Popescu Cezara (Alternativa Dreaptă)
  17. Milodin Ion (Alternativa Dreaptă)
  18. Herțeg Călin-Gheorghe (Alternativa Dreaptă)
  19. Gal Gavril-Lucian (Alternativa Dreaptă)
  20. Tomele Ciprian-Nicolae (Alternativa Dreaptă)
  21. Tănăsescu Mircea-Bogdan (Alternativa Dreaptă)
  22. Margan Olivia-Mihaela (Alternativa Dreaptă)
  23. Harea Victor-Alexandru (Alternativa Dreaptă)
  24. Morariu Călin-Teodor (Alternativa Dreaptă)
  25. Mărculescu Ovidiu (Alternativa Dreaptă)
  26. Milodin Alexandru (Alternativa Dreaptă)
  27. Rus Iovian-Marinel (Alternativa Dreaptă)
  28. Paraschiv Marcel (Alternativa Dreaptă)
  29. Luca Alexandru (Alternativa Dreaptă)
  30. Iosif Claudia (Alternativa Dreaptă)
  31. Florescu Ioan (Alternativa Dreaptă)
  32. Gheorghe Theodor-Cosmin (Alternativa Dreaptă)
  33. Alecse Cristina-Georgeta (Alternativa Dreaptă)
  34. Ardeleanu Ștefan-Adrian (Alternativa Dreaptă)
  35. Crudu Alexandru (Alternativa Dreaptă)
  36. Băltărețu Mariana (Alternativa Dreaptă)
  37. Câmpean Florin-Ciprian (Alternativa Dreaptă)
  38. Saidac Ioana (Alternativa Dreaptă)
  39. Adam Vlad-Doroș (Alternativa Dreaptă)
  40. Podea Raluca (Alternativa Dreaptă)
  41. Stroe Ionela (Alternativa Dreaptă)
  42. Grecu Ioan-Mircea (Alternativa Dreaptă)
  43. Băcănaru Petruța-Nicolae (Alternativa Dreaptă)

Poziția 7 pe Buletinul de Vot: Partidul Diaspora Unită

  1. Călinescu Florin (PDU)
  2. Mocan Marius-Simion (PDU)
  3. Lavinia Drăgușin (PDU)
  4. Cadăr Adrian-Bogdan (PDU)
  5. Pasat Elena-Carleta (PDU)
  6. Bardoș Delia (PDU)
  7. Badea Ana (PDU)
  8. Bercea Delia (PDU)
  9. Roiban Ioan-Lucian (PDU)
  10. Ionescu Eugen-Constantin (PDU)
  11. Vidican Cosmin (PDU)
  12. Peticilă Marian-Constantin (PDU)
  13. Antonie-Pașca Denis-Paul (PDU)
  14. Duță Ilona-Adelaida (PDU)
  15. Mariș Marius-Cristian (PDU)
  16. Ichim Alina-Maria-Florentina (PDU)
  17. Olar Nicolae-Cornel (PDU)
  18. Monu Lazăr-Gigel (PDU)
  19. Deaconu Cristian (PDU)
  20. Surdu Alexandru-Andrei (PDU)
  21. Merca Gheorghiță-Mădălin (PDU)
  22. Damian Mihaela-Alina (PDU)
  23. Lădăn Constantin (PDU)
  24. Cornestian Simion (PDU)
  25. Bodnărescu Florin (PDU)
  26. Bîrjega Horațiu-Ion (PDU)
  27. Ilea Damian-Ionel (PDU)
  28. Popa Petronela-Crenguța (PDU)
  29. Pastorcici Ileana (PDU)
  30. Rondolean Cezara-Andrada (PDU)
  31. Damian Ionuț-Alecsandru (PDU)

Poziția 8 pe Buletinul de Vot: Partidul Umanist Social Democrat (PUSL)

  1. Barbu Cristian (PUSL)
  2. Ardelean Lia (PUSL)
  3. Ciuvică Mugur-Cristian (PUSL)
  4. Ciucă Liviu-Bogdan (PUSL)
  5. Bugnar Raluca-Elena (PUSL)
  6. Jelea Bogdan-Ion (PUSL)
  7. Șerban Eugenia (PUSL)
  8. Ionașcu Dumitru-Daniel (PUSL)
  9. Gae Ionel (PUSL)
  10. Pop Liviu-Marian (PUSL)
  11. Dulamă Laurențiu-Cristinel (PUSL)
  12. Vârgă Mariana (PUSL)
  13. Pinte Gheorghe (PUSL)
  14. Iacob Dan-Mihai (PUSL)
  15. Butcaru-Pundiche Mihaela (PUSL)
  16. Pintilei Ella (PUSL)
  17. Curenciuc Adrian (PUSL)
  18. Dobroiu-Senzaconi Aurelian (PUSL)
  19. Harasim Constantin (PUSL)
  20. Simionca Ioan (PUSL)
  21. Berca Gabriel (PUSL)
  22. Zecheru Nicolae (PUSL)
  23. Dobrescu Laura-Diana (PUSL)
  24. Bretfelean Valentin Constantin (PUSL)
  25. Badea Dan-Cosmin (PUSL)
  26. Iusein Laura-Mirela (PUSL)
  27. Chiforeanu Alexandra-Ioana (PUSL)
  28. Hădăreanu Silviu-Teofil (PUSL)
  29. Ștefan Basim-Alexandru (PUSL)
  30. Covaciu Claudiu-Traian (PUSL)
  31. Hirișcău Horațiu-Sever-Nicu (PUSL)
  32. Chinea Cătălin-Gabriel (PUSL)
  33. Torcea Victor (PUSL)
  34. Barchizeanu Dănuț-Viorel (PUSL)
  35. Armaș Iancu (PUSL)
  36. Savu Diana-Elena (PUSL)
  37. Dinescu Dan-Constantin (PUSL)
  38. Grigorescu Sorin-George (PUSL)
  39. Predicel Eugen-Cristian (PUSL)
  40. Cernea Ionuț-Ninel (PUSL)
  41. Dinu Ștefan-Daniel (PUSL)
  42. Preda Radu (PUSL)
  43. Burada Tiberiu-Traian (PUSL)

Poziția 9 pe Buletinul de Vot: Partidul REPER

  1. Cioloș Dacian (REPER)
  2. Strugariu Ramona (REPER)
  3. Pîslaru Dragoș (REPER)
  4. Cambera Oana-Alexandra (REPER)
  5. Lupu Andrei-Răzvan (REPER)
  6. Leonte Andreea-Iuliana (REPER)
  7. Presură Cristian (REPER)
  8. Tulbure Simina (REPER)
  9. Mihali Ciprian (REPER)
  10. Boghean Ana-Maria (REPER)
  11. Ciobanu Cezar-Adrian (REPER)
  12. Bordianu Cristina-Anne-Marie (REPER)
  13. Olaru Marius-Octavian (REPER)
  14. Diță Georgiana (REPER)
  15. Pomohaci Bogdan-Constantin (REPER)
  16. Russu-Coldea Ioana-Florina (REPER)
  17. Drăguț Bogdan (REPER)
  18. Olteanu Monica (REPER)
  19. Seceleanu Daniel (REPER)
  20. Caba Gina (REPER)
  21. Toader Bogdan (REPER)
  22. Pavelescu Alexandra-Mariana (REPER)
  23. Roșu Dan-Alexandru (REPER)
  24. Săbăduș Larisa-Petra (REPER)
  25. Slabu Adrian (REPER)
  26. Cojocaru Ramona-Maria (REPER)
  27. Golgoțiu Andrei-Gabriel (REPER)
  28. Marian Cătălina-Nicoleta (REPER)
  29. Damian Dan (REPER)
  30. Danciu Carmen-Angela (REPER)
  31. Petre Constantin (REPER)
  32. Jacotă Doina (REPER)
  33. Ivanov Marcel (REPER)
  34. Beța Mihai-Andrei (REPER)
  35. Gheorghiță Beniamin (REPER)
  36. Barbur Florin-Gheorghe (REPER)
  37. Moleavin Adrian (REPER)
  38. Similoiu Mihai-Iulian (REPER)
  39. Ciobanu-Harhas Florinel (REPER)
  40. Cîmpan Ștefan (REPER)
  41. Diaconeasa Amalia Gabrela (REPER)
  42. Popovici Alin (REPER)
  43. Munteanu Emanual-Israel-Victor (REPER)

Poziția 10 pe Buletinul de Vot: Partidul Oamenilor Liberi (POL)

  1. Chebuțiu Andrei (POL)

Poziția 11 pe Buletinul de Vot: Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR)

  1. Winkler Iuliu (UDMR)
  2. Vincze Lorant-Gyorgy (UDMR)
  3. Szilagyi Dora-Emese (UDMR)
  4. Szilagyi Zsolt (UDMR)
  5. Zazula Bela (UDMR)
  6. Farago Petru (UDMR)
  7. Lorincz Helga (UDMR)
  8. Szilagyi Robert-Istvan (UDMR)
  9. Bors Bela (UDMR)
  10. Turos Lorand (UDMR)
  11. Balint Margit (UDMR)
  12. Jozsef Szabo (UDMR)
  13. Csibi Attila-Zoltan (UDMR)
  14. Ambrus Zsombor (UDMR)
  15. Szentes Antal (UDMR)
  16. Meleg Vilmos-Tibor (UDMR)
  17. Meleg Zsolt-Tibor (UDMR)
  18. Antal Geza (UDMR)
  19. Pogocsan Ferdinand-Zoltan (UDMR)
  20. Kovacs Mihaly-Levente (UDMR)
  21. Zahoranszki Brigitta-Eva (UDMR)
  22. Sinka Arnold (UDMR)
  23. Kery Hajnal (UDMR)
  24. Balazs Botond (UDMR)
  25. Kantor Boglarka (UDMR)
  26. Ladanyi Arpad-Csaba (UDMR)
  27. Mureșan Ștefan (UDMR)
  28. Mate Marta (UDMR)
  29. Budai Gyorgy-Gabor (UDMR)
  30. Gergely Janos (UDMR)
  31. Colț Alice-Maria (UDMR)
  32. Pero Tamas-Carol (UDMR)
  33. Szabo-Csorba Zsusanna-Eese (UDMR)
  34. Kovacs Zenko-Bernadett (UDMR)
  35. Mathe Atilla (UDMR)
  36. Badi Blanka (UDMR)
  37. Bege Laszlo-Balazs (UDMR)
  38. Mester Ibolya (UDMR)
  39. Szabo Erzsebet-Zsofia (UDMR)
  40. Erdei-Doloczki Istvan (UDMR)
  41. Papp Zsolt-Laszlo (UDMR)
  42. Beczi Csilla (UDMR)
  43. Demeter Zsolt (UDMR)

Poziția 12 pe Buletinul de Vot: Partidul România Mare (PRM)

  1. Onaca Dorel-Constantin (PRM)
  2. Iovici Teodor-Victor (PRM)
  3. Pușcașu Mariana (PRM)
  4. Petcu Cristian-Vasile (PRM)
  5. Mihuțescu Cioabă-Ion (PRM)
  6. Frangulea Monica-Mihaela (PRM)
  7. Mirea-Diaconu Florian (PRM)
  8. Porfire Sergiu (PRM)
  9. Dăbuleanu Ion (PRM)
  10. Tănăsescu Claudiu (PRM)
  11. Manea Virgil (PRM)
  12. Pelelungă Iuliana-Nicoleta (PRM)
  13. Popa Aurora-Maria (PRM)
  14. Ignat Roxana-Ionela (PRM)
  15. Voinea Loredana-Adriana (PRM)
  16. Cocoș George-Cristian (PRM)
  17. Degan Axente-Ciprian (PRM)
  18. Drăghici Daniela (PRM)
  19. Boerescu Rodică (PRM)
  20. Tănăsescu Claudiu-Ciprian (PRM)
  21. Călina Simion-Dan (PRM)
  22. Vasile Dan (PRM)
  23. Ocheșel Oana-Daniela (PRM)
  24. Tănăsescu Dan-Tudor (PRM)
  25. Barbu Gheorghe (PRM)
  26. Dănila Irina (PRM)
  27. Zăvoi Andrei (PRM)
  28. Linte Mihai Valentin (PRM)
  29. Rusu Daria-Alexandra (PRM)
  30. Nencu Valentin-Dorel (PRM)
  31. Costea Alexandru-Ionuț (PRM)
  32. Mitrofan Laura-Mihaela (PRM)
  33. Motreanu Condoiu Raul Andrei (PRM)
  34. Chirilovici Stela (PRM)
  35. Vîlcică Cristina-Ana-Maria (PRM)
  36. Demian Petru-Nicolae (PRM)
  37. Ibram Deniz-Gener (PRM)
  38. Petcu Marian (PRM)
  39. Pavăl Petru (PRM)
  40. Muși Vasile (PRM)
  41. Oprea Constantin (PRM)
  42. Pop Damian-Gheorghe (PRM)
  43. Mucuță Emanuel-Vladimit (PRM)

Poziția 13 pe Buletinul de Vot: Partidul Noua Românie (PNR)

  1. Popescu Sebastian Constantin (PNR)
  2. Zabet Ion (PNR)
  3. Lujerdean Felicia (PNR)
  4. Roca Petru (PNR)
  5. Vlad Ionuț Andrei (PNR)
  6. Rațiu Cristian Vasile (PNR)
  7. Pruneș Florin Bogdan (PNR)
  8. Ene Andrei (PNR)
  9. Popa Magdalena (PNR)
  10. Trestian Radu George (PNR)
  11. Lupașcu Viorel (PNR)
  12. Mărginean Florin (PNR)
  13. Andrei Țucuelescu (PNR)
  14. Pruneș Marian Lumința (PNR)
  15. Oprica Mihela Sora (PNR)

Poziția 14 pe Buletinul de Vot: Partidul Patrioților (PP)

  1. Surugiu Iulian (PP)
  2. Lisaru Florin-Mădălin (PP)
  3. Băbuț Dan (PP)
  4. Mușa Vasile (PP)
  5. Megyesi Zoltan (PP)
  6. Crăciun Corneliu (PP)
  7. Păiuș Ioana-Hermina (PP)
  8. Opriț Ștefan Alexandru (PP)
  9. Bolovan Grigoraș Gabriel (PP)
  10. Baston Cătălin Costel (PP)
  11. Tepei Romina Iuliana (PP)
  12. Dorobanțu Ion (PP)
  13. Dragu Florentin (PP)
  14. Popa Ioan Ciprian (PP)
  15. Tănase Georgeta (PP)
  16. Dobrin Gheorghe (PP)
  17. Ambrozie Marius-Ioan (PP)
  18. Șerban Sorina (PP)
  19. Naghi Ionuț Valentin (PP)
  20. Alset Gheorghina-Nadia (PP)
  21. Potop Daniel Florin (PP)
  22. Sandu Nicolae-Codruț (PP)
  23. Goghie Carol (PP)
  24. Dinică Cristian-Sebastian (PP)
  25. Constantinescu Georgeta (PP)
  26. Țăpîrdea Laurențiu (PP)
  27. Ionescu Costel (PP)
  28. Niță Octav-Adrian (PP)
  29. Ziman Sergiu-Vasile (PP)
  30. Mihali-Timiș Gabriel (PP)

Poziția 15 pe Buletinul de Vot: Partidul Național Țărănesc Maniu – Mihalache (PNȚ-MM)

  1. Petrina Liviu (PNȚ-MM)
  2. Stan Valerian (PNȚ-MM)
  3. Predescu Ion (PNȚ-MM)
  4. Zeană Corneliu (PNȚ-MM)
  5. Gălușcă Alexandru (PNȚ-MM)
  6. Toniuc Alexandru-Marian (PNȚ-MM)
  7. Mazilu Maria-Irodeada (PNȚ-MM)
  8. Pisică Gheorghe-Radu (PNȚ-MM)
  9. Bot Alexandru-Vasile (PNȚ-MM)
  10. Floarea Liviu (PNȚ-MM)
  11. Berinde Gheorghe (PNȚ-MM)
  12. Mureșanu Mircea (PNȚ-MM)
  13. Roșu Vasile (PNȚ-MM)
  14. Străinescu Ioan (PNȚ-MM)
  15. Zmaranda Florin (PNȚ-MM)
  16. Coporan Marian (PNȚ-MM)
  17. Păcurar Angel (PNȚ-MM)
  18. Ursulica Andrei-Lucian (PNȚ-MM)
  19. Stoian-Anițoaiei Daiana-Viorela (PNȚ-MM)
  20. Gociman Rhea Silvia (PNȚ-MM)
  21. Clapa Alina-Ioana (PNȚ-MM)
  22. Ungureanu Liviu (PNȚ-MM)
  23. Vlad Virgil (PNȚ-MM)
  24. Taloș Mircea (PNȚ-MM)
  25. Despa Vasile (PNȚ-MM)
  26. Voicu Eugen (PNȚ-MM)
  27. Florea Bianca-Valentina (PNȚ-MM)

Pozițiile 16-19 pe Buletinul de Vot: INDEPENDENȚI

  1. Pîrvănescu Paula-Marinela (INDEPENDENT)
  2. Gheorghe Vlad-Dan (INDEPENDENT)
  3. Ștefănuță Nicolae-Bogdănel (INDEPENDENT)
  4. Șoșoacă Dumitru-Silvestru (INDEPENDENT)

Acești candidați sunt desemnați să reprezinte România în Parlamentul European și să aducă în discuție atât politici pro-europene, cât și eurosceptice, în funcție de orientarea lor politică și de programele partidelor din care fac parte.

Participarea la vot este esențială pentru a asigura reprezentarea corectă a intereselor românilor în Parlamentul European. În 2024, alegătorii au oportunitatea de a alege între diverse opțiuni politice, fiecare cu viziuni specifice asupra viitorului european al României. Este important să ne informăm, să analizăm programele și să alegem în cunoștință de cauză. Fie că optăm pentru o direcție pro-europeană sau una eurosceptică, votul nostru va modela viitorul țării în contextul european.

Sursa: stalpeni.ro; Foto: Freepik


Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Gazeta de Stalpeni și pe Google News


Alte recomandari

Scrie un comentariu

* Prin trimiterea comentariilor esti de acord cu politica de confidentialitate privind prelucrarea datelor personale.


Site-ul utilizeaza fisiere de tip cookie pentru a personaliza si imbunatati experienta dumneavoastra pe site. Am actualizat politicile pentru a integra in acestea modificarile specificate de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date. Te rog sa citesti modul in care prelucram online datele cu caracter personal. Prin continuarea navigarii pe site confirmi acceptarea utilizarii fisierelor de tip cookie conform Politicii de prelucrare a datelor. Datele tale pot fi oricand sterse urmand instructiunile din document. Accept Citeste Politica de confidentialitate